تفاوت سوله خرپا و ubm
    
دسته بندی : عمومی
    
تاریخ درج خبر : 1398/8/16

سوله های خرپایی و یو بی ام از انواع سوله هایی هستند که هر کدام طرفداران خاص خود را دارند و داشتن برخی از ویژگی های خاص، باعث انتخاب آن ها برای کاربری های گوناگون از جانب صنعتگران مختلف شده است.

در حال حاضر پیشرفت علم و تکنولوزی و نیاز به سرعت در انجام کارها، استفاده و بهره برداری از انواع سوله ها را برای مشاغل گوناگون به یک گزینه ی مناسب و مقرون به صرفه تبدیل کرده است.

سوله های خرپایی و یو بی ام از انواع سوله هایی هستند که هر کدام طرفداران خاص خود را دارند و داشتن برخی از ویژگی های خاص، باعث انتخاب آن ها برای کاربری های گوناگون از جانب صنعتگران مختلف شده است. علی رغم تفاوت هایی که میان این دو نوع سوله وجود دارد، داشتن شباهت و وجوه اشتراکاتی میان آن ها به چشم می خورد.

وجه اشتراک سوله خرپایی و یو بی ام
۱: اولین و مهم ترین وجه اشتراک میان سوله های مذکور را می توان مدرن بودن آن ها و نقش عمده ی تکنولوژی و نرم افزارها برای طراحی و تولید و استفاده از این دو دانست.

۲: در مرتبه ی بعد قابل ذکر است که این سوله ها دارای وزن هایی بسیار سبک می باشند که ساخت و استفاده از آن ها را راحت تر و کم هزینه تر کرده است.

۳: داشتن انسجام و استحکام بالا در برابر انواع بارها و عوامل زیست محیطی، یکی دیگر از مهم ترین وجه اشتراک سوله های خرپایی و یو بی ام می باشد.

۴: روند ساخت و بهره برداری سریع از آن ها نیز در شمار ویژگی های مشترک بین این دو نوع سوله قرار می گیرد.

تفاوت سوله های خرپایی و یو بی ام
• سوله های یو بی ام از نظر ساختار تقریبا شبیه به سوله های تیرورقی می باشند به این منظور که این نوع سوله نیز از ورقه های فولاد تشکیل شده است و اجزای سوله های یو بی ام توسط پیچ و مهره به هم متصل می شوند. ساختار سوله های خرپایی متفاوت می باشد.
• سوله های خرپایی با استفاده از قوطی های پروفیل تشکیل می شوند. علاوه بر این سوله های خرپایی مزایای بسیای بیشتری در مقایسه با سوله های یو بی ام و یا تیرورقی دارند.
• در سوله های خرپایی می توان از جرثقیل های سقفی استفاده نمود
• در صورتی که دو سوله ی قبل این ویژگی را ندارند. سوله های خرپایی به صورتی تهیه می شوند که وزن آنها بسیار کم بوده و قیمتی اقتصادی نیز دارند.
• در مقایسه با سوله های دیگر سوله های خرپایی مقاومت بالایی دارند.
• سوله های یو بی ام نیز دارای مقاومت زیادی هستند اما معمولا وزن و قیمت بالاتری در مقایسه با سوله های خرپایی دارند.
• در ساخت سوله های یو بی ام (UBM) امکان نصب جرثقیل در کناره های این سازه به دلیل وجود قوس بسیار و نیز داشتن ارتفاع کم وجود ندارد .
• می توان با توجه به عدم محدودیت ارتفاع و قوس متعادل در هر دو طرف سوله های خرپایی جرثقیل های کناری را نصب کرد.
• امکان نصب جرثقیل های سقفی در سوله های یو بی ام وجود ندارد در عین حال انواع جرثقیل سقفی را می توان در سوله های خرپایی نصب کرد.
• در ساخت دهانه های سوله ی یو بی ام محدودیت وجود دارد اما دهانه های سوله خرپایی را می توان در ابعاد و ارتفاعات گوناگونی بدون داشتن محدوریت ساخت.
• قسمت های مختلف سوله های یو بی ام به وسیله ی دستگاه مخصوصی با یکدیگر متصل و مونتاژ می شوند اما در نصی اجزای سوله های خرپایی از جوشکاری و پیچ و مهره استفاده می کنند.
• موارد کاربرد سوله های یو بی ام محدود بوده و نمی توان برای مواردی مانند بیمارستان ها و واحدهای دارویی از آن ها استفاده کرد. این در حالی است که برای ساخت سوله های خرپایی هیچ محدودیت کاربری وجود ندارد.

با تمام این تفاسیر، به این علت که عیوب سوله های یو بی ام که مهم ترین آن ها محدودیت در ساخت دهانه می باشد در تولید سوله های خرپایی مرتفع شده و به همین علت کاربرد سوله های خرپایی با عدم محدودیت در ساخت دهانه باعث گسترش استفاده ی این سوله به نسبت سوله ی یو بی ام شده است.

 

از   0   رای
0

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.